Ako vybrať farbu

Verzia pre tlač

V každej miestnosti sú dve "farebný štýl" určujúce plochy a to steny a podlaha. Pri výbere farby koberca, dnes  neexistujú už takmer žiadne  ohraničenia.  Ale keďže  koberec nám tiež určuje hlavné farebné zladenie, mali by sme začať práve ním, nakoľko tapety, alebo maľovka stien je relatívne lacná, resp. sa dá ľahko prispôsobiť. A nakoniec záclonami a závesmi môžeme ľahko zmeniť a určiť  celé farebné cítenie.

Farba koberca a jeho štruktúra ovplyvní charakter celej miestnosti. Ak má izba nedostatok slnečného svetla, môžeme ju osvetliť žltou, marhuľovou alebo teplou béžovou. Chladné farby , ako je modrá a zelená zmäkčia "chlad" izieb, ktoré majú veľa okien, alebo slnečnú stranu.

  • na svetlých  farbách je obvykle vidieť tmavé stopy. 
  • tmavé farby zakryjú škvrny a špinu
  • "nevýrazné farby " zakryjú tiež nečistoty
  • lesklý, žiarivé farby ukážu a zdôraznia viac hlavný námet
  • Svetlé farby znižujú na minimum údržbu, nakoľko každodenná nečistota je zvyčajne svetlá a sú najlepšie pre miestnosti ako napr. obývačky, jedálne spoločenské miestnosti a spálne.
  • Viacfarebné koberce zakrývajú najviac  každodennú nečistotu. 
  • Jednofarebné koberce sú síce háklivejšie, ale zjemňujú interiér a sú momentálnym módnym

 

Ako si vybrať správnu kvalitu ?

Kvalita koberca - závisí od  hmotnosti a počtu vlákna použitého na m2, použitého materiálu, podkladu a technológie výroby.
Hmotnosť vlákna
 - čím vyššia je hmotnosť a počet vlákna použitého na m2, tým je koberec kvalitnejší a trvácnejší.

Pri výbere koberca stále je treba vychádzať z toho, čo od tohto koberca očakávate vzhľadom na jeho údržbu, odolnosť voči ušliapaniu, vzhľad, luxusnosť, trvácnosť.....
Ak chcete, aby koberec vydržal čo najdlhšie, nedajte sa zlákať jeho hrúbkou a pritom to bude koberec s "riedkym vlasom", ktorý sa rýchle ušliape. Najodolnejšie voči ušliapaniu sú prevažne uzlíkové koberce a koberce technológie "scrool".

Ak chcete mať koberec s vysokým vlasom, počítajte aj s vyššou cenou, nakoľko lacný koberec sa veľmi rýchlo ušliape. ( cena nad 500.-Sk/m2 !!!).

Materiál používaný na výrobu kobercov:

Polypropylén - materiál veľmi pevný, silný, odolný voči pliesni, menej pružný ako napr. polyamid a je lacnejší. Dobre sa farbí, preto sa používa tiež na výrobu plyšových kobercov, pričom sa môže upravovať tepelným žíhaním(heatsetovaním) a tak vzniká podstatne jemnejší a húževnatejší produkt.

Polyamid - materiál veľmi húževnatý, pružný. Je jemnejší na dotyk ako polypropylén. Pre zvýšenie odolnosti sa ďalej upravuje napr. tepelným žíhaním, alebo prísadami a potom vzniká materiál ako napr. polyamid - dupont, polyamid - novel a pod.

Polyester - tento materiál sa používa ako doplnkový pre zvýšenie jemnosti na dotyk, alebo na výrobu napr. kúpeľňových predložiek. V poslednom čase sú moderne polyesterové "shaghy koberce".

Vlna - prírodný materiál čo je veľká výhoda, má vysokú luxusnosť, je veľmi húževnatý, dá sa dokonca vyrábať s protimoľovou úpravou, ale jeho nevýhodou je pomerne vysoká cena.

Podklad môže byť prírodná juta, umelá juta ,čiže action back, guma- prírodný latex, protišmyková úprava - objektová guma zvaná GEL FOAM , kombinácia gumy a juty - podklad zvaný spring back, jemný špric – spevňovacia hmota tzv. PRECOUT , bez podkladu len nános farby resp spevňovacej hmoty –LATEX. .... 

Action bac (umelá juta)  - je podklad veľmi pevný, relatívne lacný, vhodný do prostredia kde zákazník predpokladá odnímanie koberca od podlahy a nechce ho podlepovať. (UPOZORNENIE- správnou  technológiou  pokládky koberca je plnoplošné podlepenie, v našich bytových podmienkach sa táto technológia z hľadiska finančnej náročnosti a ďalšej údržby koberca nepoužíva.)

Filc  - je podklad veľmi pevný, ma vynikajúce tepelno izolačné vlastnosti, vysokú luxusnosť, vhodný do prostredia kde zákazník predpokladá odnímanie koberca od podlahy a nechce ho podlepovať.

Guma - tzv. kobercový latex -je podklad ,ktorý ma vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, je pružný a tým sa predlžuje životnosť vlákien - je odolnejší voči ušliapaniu, a koberec sa v konečnom dôsledku javí vyšší ako v skutočnosti je - ma vyššiu luxusnosť . Nevýhodou u bytových kobercov je, že sa môže prilepiť na PVC, alebo parkety. Túto nevýhodu odstránime položení kobercového papiera pod koberec.

Gellfoam(dželfoum) - objektová protišmyková guma veľmi dobre sa pokladá a koberec je odolný voči mikroposuvom a nevlní sa.

Kombinácia gumy a juty - najlepší, ale najdrahší podklad. Používa sa u kvalitných objektových kobercov.

Stern - špeciálna guma vyrábaný podobnou technológiou ako pneumatiky a preto tento podklad je veľmi silný a nestrapká sa.

Texicon - podklad tvorí len špeciálna vrstva lepidla. Takéto koberce sa doporučuje celoplošne podlepovať.

Precout - podklad tvorí špeciálna vrstva spevňovacej hmoty, ktorá je len nastriekaná na zadnú stranu koberca a vyzerá ako špric betónom. Tento podklad je na dotyk veľmi drsný. Takéto koberce sa doporučuje celoplošne podlepovať.

Koberce je vhodné pokladať aspoň čiastočným podlepením. V zásade platí, že celoplošne podlepené koberce majú dva i viac krát dlhšiu životnosť, ako koberce nepodlepené. Takto sa zvýrazňuje odolnosť voči deformačnému vplyvu kolieskových stoličiek, t.j. že koberec pri pohybe kolieska stoličky nevykonáva mikropohyb, pretože mu v tom bráni podlepenie. Odolnosť voči tepelnej dilatácie, odolnosť voči vlhkostným vplyvom. Lepidlá sa používajú disperzné, alebo chemoprénové. Vo všeobecnosti sa na betónové podklady používa viac disperzné lepidlo a na PVC podklady chemoprén.